Executive and Standing Committees


All Contacts can be reached through our Local Office
Phone (bus) 780 963 5898 Fax 780 963 5212

parklandteachers@shaw.ca

Effective October, 2019 

TABLE OFFICERS

President

Rick Kremp

Spruce Grove Composite High School

Vice President

Kerri Williams

Entwistle

Vice President

Vacant

 

Treasurer

Moe Teliani

Woodhaven School

Secretary

Ashley Marshall

Graminia School

 

 

ARA  - Annual Representative Assembly

Chair

Scott Onuczko

Spruce Grove Composite High School

 

Rick Kremp

(ex-officio)

Spruce Grove Composite High School

 

Jenny Calado

Brookwood School

 

Sarah Cresswell

Woodhaven School
 VanessaMcCluskey

 
Seba Beach School

 

Moe Teliani

Woodhaven School

 

Reuben Mahaffy

Spruce Grove Composite High School

 

 

 

 

TWC - Teacher Welfare Committee

Chair

Brad Langdale

Spruce Grove Composite High School

Vice-Chair

Scott Onuczko

Spruce Grove Composite High School

 

Jillian Stankov

Wabamun School

 

Paul Heudepohl

Woodhaven Middle School

 

Cheryl Dawes

Pam Arnason

Anil Padayas

Sherry Constantin

Cheryl Korte

Shauna Fleming

Matt Stelmaschuk

Cheryl Dawes

Blueberry School

Spruce Grove Composite

Graminia School

Millgrove School

Millgrove School

Duffield School

Greystone Centennial

Blueberry School

 

COMMUNICATIONS

Local Comm Officer

Paul Huedepohl

Woodhaven Middle School

 

 

PROFESSIONAL LEARNING COMMITTEE

Chair

Archie Lillico

Millgrove School

Co-Chair

Kat Lam

Prescott Learning Centre

 

Stephanie Carrozza

Brookwood School

 

Sarah Cresswell

Woodhaven Middle School

 

Cheryl Dawes

Blueberry School

 

Vanessa McCluskey

Seba Beach School

 

CONVENTION BOARD REPRESENTATIVES

 

Cheryl Dawes

Blueberry School

 

Olivia Ducholke Blueberry School

 

 

 

 

SUBSTITUTE TEACHERS' GROUP

Chair

Mary Ng-Notton

 

 

DIVERSITY, EQUITY AND HUMAN RIGHTS COMMITTEE

 

Jessica Scalzo

 

 

WEB MANAGER

 

Brad Langdale

Spruce Grove Composite High School

 

POLITICAL ENGAGEMENT

 

Reuben Mahaffy

Spruce Grove Composite

 

 

DISTRICT REPRESENTATIVES                                                                        

District Representative

Robert Twerdoclib

Provincial Executive Council

E.A.F.E.C. (Edmonton and Area Field Experience)

April Zakresky

Division Office